Anasayfa Yonetim Kurulu Üye Örgütler Hakkımızda İletişim
   

Haberler
Haklarımız
Duyurular
Basında Töfed
Çalışmalar
ANKET (06.02.2009 )
Kredi kartlarının faizleri şu an sizce yüksek mi?
Normal
Yüksek
İdare eder
İlgilenmiyorum

Başyazı

Tüketiciye yönelik yasa dışı, yasaya ve hukuka aykırı uygulamalara son.

Tüketici Örgütleri Federasyonu ( TÖF), olarak tüketiciye yönelik yasa dışı, yasaya ve hukuka aykırı uygulamalara karşı mücadele edilmesi gereklidir.

Ülkemizde geçmiş yıllarda çok yaygın olarak yurttaşların mağduriyetine neden olan yasa, yönetmeliklerden kaynaklı haksız şartlar ve tek yanlı hükümler içeren değişik mevzuatlarda, özellikle son 8 yıllık süreçte, gerek Avrupa Birliği direktifleri, gerekse toplumsal koşullar esas alınarak yapılan değişiklikler ile yasal düzenleme olmayan bazı alanlarda da yeni yasalar çıkarıldı ve yeniden yapılandırma, negatif kayıtların silinmesi gibi yasal düzenlemeler de yapıldı.
Ancak, ülke gerçekleri ile toplumsal ihtiyaç ve taleplere yönelik olarak son dönemlerde yapılan yasal düzenlemelerin daha fazla yer aldığı mevzuatların uygulanmasına karşı, mal ve hizmet piyasalarının birçoğunda farklı refleksler geliştirildi ve yasa, hukuk tanımaz uygulamalar yaygınlaştırıldı. Haksız ve hukuksuz uygulamalarla ilgili kamu otoritesi ile yasaların yetkili kıldığı kamu kurumu niteliğindeki kuruluşların düzenleme, denetleme gibi konulardaki görevlerini yeterince yapmamaları, çoğu zaman görmezden gelmeleri, haksız ve hukuksuz uygulamaları yapanların daha da cesur ve fütursuz davranmalarına yol açtı, sicil affı kanunu örneğinde olduğu gibi, “biz kanuna uymak uygulamak zorunda değiliz” “biz kanuna uymak uygulamak zorunda değiliz” açıklamalarına kadar vardırdı.
Ülkede var olan kanunlara, her kesimin uyma yükümlülüğü olduğunu ve kamu otoritesine, kanunların onlara verdiği görev ve yetkileri ayırımsız kullanma sorumlulukları olduğu gerçeğini bir kez daha hatırlatarak, 2011 yılını tüketiciye yönelik, yasa dışı, yasaya ve hukuka aykırı uygulamalara karşı mücadele yılı ilan ettiğimizi kamuoyuna duyuruyoruz. Tüketicinin sağlık ve güvenliğini tehdit eden, ekonomik çıkarlarına zarar veren, bilgilenme hakkını yok sayan, çevresel tehlikeler yaratan yasa dışı, yasaya ve hukuka aykırı tüm uygulamalarla, tüketicilere mal ve hizmet sunan kamu ve özel tüm ticari kuruluşlar ile, yasaların verdiği yetkileri, yerinde ve zamanında kullanmayan, tüketici haklarını göz ardı eden, toplumsal yararı gözetmeyen kamu otoritesi, yaşanan olumsuzlukların sorumlusudur.
Aşağıda sıraladığımız 2010 yılına yansıyan ve yaşanan yasadışı, yasaya ve hukuka aykırı haksız uygulamalar ve yurttaşlara ayıplı mal ve hizmet sunan tüm kamu ve özel ticari kuruluşlar mücadelemizin hedefindedir.

*Mobil elemanlar yoluyla ve standlar da rastgele kredi kartı dağıtan,
*sözleşmenin bir nüshasını tüketiciye vermeyen,
*Dağıtılan kartların limitlerini gelire göre belirlemeyen,
*Kullanımdaki kredi kartlarının limitlerini “tuşa bas artıralım” diyerek keyfi uygulamalar yapan, *Asgari ödemesini yapan ya da temerrüde düşen kredi kartlarına bileşik faiz uygulayan,
*Ortak ATM den 10,00-20,00 TL çeken tüketiciden 4,00-5,00 TL, hesabını görüntüleyenden 0,50-1,00 TL alan,
*40,00-50,00 TL havale ya da EFT yapan tüketiciden 27,00 TL masraf alan,
*Hesap işletim ücreti, kredi kartı aidatı alan, tüketiciyle inatlaşan, bu tutarların iade edilmesi yönünde yargı kararları sonucu kredi kartını kullanıma kapatan,
* Sicil affı kanununu uygulamayarak kara listeleri iptal etmeyen yasa hukuk tanımayan bankalar,

*Konut başta olmak üzere, alınan tüketici kredilerinde onay almadan sigorta yapan kredi kuruluşları,
*Yapılan alışverişlerde Kredi kartından komisyon talep ederek alan üye kuruluşlar,
* Tüm bu yasadışı, yasaya ve hukuka aykırı uygulamalara karşı seyirci kalarak görevini yapmayan kamu otoritesi,

*Tüketici yurttaşın vicdanında mahkum edilmiş olan sabit ücreti almaya devam eden,
*İmzaladıkları sözleşmenin bir nüshasını tüketiciye vermeyen,
*Uyguladıkları kampanyaları tek yanlı olarak sorgusuz sualsiz değiştiren,
*Üç günde bir yeni kampanya üreterek tüketici yurttaşa dayatarak mağdur eden,
*Limit ve kota aşımı kılıfıyla yüksek fatura gönderen,
*Yargı ve Rekabet Kurulu kararını yok sayarak yalın ADSL ye geçmeyen,
*Sabit ücrete sorgusuz sualsiz yüzde 242 zam yapan telekomünikasyon şirketleri,
*Klonlu telefonları ithal eden/satan ticari kuruluşlar,
*Tüm bu yasadışı, yasaya ve hukuka aykırı uygulamalara karşı seyirci kalarak görevini yapmayan kamu otoritesi,

*Yaşamı tehdit eden, sağlıksız gıda üreten, satan firmalar ile gerekli ve yeterli denetimleri yapmayan kamu otoritesi,
*Son kullanma tarihi geçmiş gıda maddelerini yeniden etiketleyerek piyasaya süren firmalar,
*Biyogüvenlik yasası içinde GDO lu ürünlerin ülkemize girmesine izin veren,
*İlgili yönetmelik yürürlüğe girmeden, 32 çeşit GDO'nun ülkemize girişine izin veren kamu otoritesi ile GDO'ları ülkemize ithal ederek tüketici yaşamını tehdit eden ticari kuruluşlar,
*GDO'lu bebek mamaları ile gıda maddelerini üreten/ithal eden, tüketiciye sunan firmalar,
*Etiket, fiyat listesi ve tarife bulundurmayan firmalar,

*Sağlığı ticari konu yaparak, geceleri, farklı ve fahiş tutarda muayene+test ücreti talep ederek alan özel sağlık kuruluşları,
*Kamu malı olan ve sokağı aydınlatmak için kurulmuş elektrik direklerine baz istasyonu kuran firmalar ile kurulmasına izin kamu yönetimleri.

Tüketici yurttaşları, bu tür haksız ve hukuksuz uygulamalara karşı, duygusal tepki yerine, akılcı yaklaşım göstermek, sorunlardan şikayet etmek yerine, çözüme katkı koymak, tek başına değil, örgütlü mücadele etmeleri konusunda duyarlı olmaya ve birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz!

Tüketici yurttaşlara yönelik, yasaya ve hukuka aykırı haksız uygulamalara karşı mücadele ederek, sorumlularını teşhir edeceğimizi kamuoyuna duyuruyoruz. • Tüketiciye yönelik yasa dışı, yasaya ve hukuka aykırı uygulamalara son.

 • Tüketiciye yönelik yasa dışı, yasaya ve hukuka aykırı uygulamalara son.
  Tüketiciye yönelik yasa dışı, yasaya ve hukuka aykırı uygulamalara karşı mücadele etmek gerektiğine dikkat çeken, TÖF'ün Genel Başkanı Fuat Engin açıklaması,

               Devamı..

   
  TÜKETİCİ ÖRGÜTLERİ FEDERASYONU
  www.tofed.org
  E-Mail: tof@tofed.org
  Tel: +90 216 349 33 84

  Design by Telmar Network