Anasayfa Yonetim Kurulu Üye Örgütler Hakkımızda İletişim
   

Haberler
Haklarımız
Duyurular
Basında Töfed
Çalışmalar
ANKET (06.02.2009 )
Kredi kartlarının faizleri şu an sizce yüksek mi?
Normal
Yüksek
İdare eder
İlgilenmiyorum

Duyurular

Basına ve Kamuoyuna;

Ekonomik Koordinasyon Kurulu'nda (EKK), çalışmaları başlatılan kredi borçlarının vadeye yayılarak yeniden yapılandırılmasını öngören projenin, tüketicileri ilgilendiren, Kredi kartı, konut kredileri gibi ödenmeyen bireysel kredilerin en az 3 taksit olmak üzere ödenmesini sağlamayı öngördüğü ifade edilmektedir. EKK Toplantısı'na Hükümet, Merkez Bankası, BDDK, Bankalar Birliği temsilcilerinin katılmasıyla toplanmıştır. Ödenmeyen borçların yeniden yapılandırılarak, bankaların elini rahatlatmayı hedeflediği açıklanan bu çalışmanın kamuoyuna yansıyan şekliyle tüketicilere hiç bir yarar sağlamayacağı açıktır.
Hafızalarımızı tazeleyecek olursak; Haziran/2003 tarihinde 4822 sayılı Kanun’la değişik, 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’da kredi kartlarının kapsama alınmasıyla. çözüm aranmış, yasaya eklenen geçici maddeyle, kartı borçları da %50 faiz, 12 taksit şeklinde yeniden yapılandırılmış. Ancak, bu yapılandırmayla, milyonu bulan kredi kartı mağdurlarından sadece 40.000’e yakını borçlarını tasfiye edebilmiştir.
Yine 5464 sayılı kanunun yürürlüğe girmesiyle mart/2006 tarihinde ise, borçların tasfiyesini amaçlayan benzer bir uygulamayla, %30 faiz, 18 taksit hakkı tanınmıştır. Ancak, bu uygulamadan yararlanma hakkı olan 750,000 kişiden ancak 60.000 civarında kişi borcunu tasfiye edebilmiştir. Sonuç tüketiciler açısından hüsran olmuştur.
Görüldüğü gibi her iki uygulama da soruna çözüm üretememiştir.
KREDİ KARTLARI SORUNUNDA ÇÖZÜM BELLİDİR.
* Merkez Bankası, kredi kartı faizlerini belirlerken ülke gerçekleri ve tüketici taleplerini, en az bankaların istekleri kadar önemsemeli ve dikkate almalıdır.
* % 5.14 oranında uygulanan, Dünyanın hiç bir yerinde görülmeyen fahiş orandaki aylık temerrüt faiz oranı % 2,5 oranında olmalıdır.
* Dünyanın hiçbir ülkesinde görülmeyen, aylık ve günlük faiz uygulanması nedeniyle, kanunların kesinlikle yasaklamasına karşın, sürdürülen bileşik faiz alınması uygulamasına son verilmelidir.
* Bankalar genel olarak tüketici yurttaşı mağdur eden yasaya aykırı uygulamalarından vazgeçmelidir.

Önerilerimizin yaşama geçirilmesiyle birlikte tüm tarafların görüşü alınarak, borçların yeniden yapılandırılmasını içerecek somut bir uygulama kredi kartı ve tüketici kredisi sorununa çözüm üretecektir.
Aksi durumda; kredi kartlarından kaynaklı yaşanacak toplumsal krizin sorumlusu MB, BDDK ile yasalara aykırı uygulamalarla tüketici yurttaşı mağdur eden BANKALAR ve BANKALAR BİRLİĞİ olacaktır. Patlayacak toplumsal krizin altında kalacak olan ise; tüm süreci yakından takip ederek gereken tedbiri almayan SİYASİ İKTİDAR olacaktır.
Fuat Engin
TÖF Genel Başk


 • Basına ve Kamuoyuna;
 • 23.01.2009 tarihinde, Sanayi Ticaret Bakanlığını ziyaret
 • İlk yönetim kurulu toplantımız
 • 24.01.2009 tarihinde LİMAN İŞ SENDİKASI genel merkezinde gerçekleştirdiğimiz basın toplantısı

 • Tüketiciye yönelik yasa dışı, yasaya ve hukuka aykırı uygulamalara son.
  Tüketiciye yönelik yasa dışı, yasaya ve hukuka aykırı uygulamalara karşı mücadele etmek gerektiğine dikkat çeken, TÖF'ün Genel Başkanı Fuat Engin açıklaması,

               Devamı..

   
  TÜKETİCİ ÖRGÜTLERİ FEDERASYONU
  www.tofed.org
  E-Mail: tof@tofed.org
  Tel: +90 216 349 33 84

  Design by Telmar Network